Základní oblečení sebe i psa
Kvalitní oblečení je základem spokojené, pohodové a bezpečné túry. Ano, můžeme vyrazit v šortkách a tílku, proč ne, ale pouze pokud máme jistotu pěkného počasí. Při túře do hor se může počasí změnit během několika okamžiků. Sama jsem zažila změnu z modré oblohy do zimy, větru a deště. Pokud v tomto případě nemáme co obléknout nebo se do čeho převléknout, stává se túra závodem o čas.
První vrstva
První vrstvou je spodní prádlo a ponožky. Dnes je na výběr z mnoha značek a druhů uzpůsobených na různou činnost. Je tedy možné sehnat prádlo uzpůsobené do velkého horka, "normálního" počasí i zimy až mrazu. Toto prádlo nás dokáže udržet v suchu i při extrémní zátěži, znamená to, že první vrstva má za úkol odvádět vlhkost dál od těla, tedy předávat ji dalším vrstvám. Tělo je stále suché a není nám zima. To znamená, že pokud si oblékneme funkční spodní prádlo a na to bavlněné tričko, pot, který spodní vrstva odvede, se zastaví v bavlně. Spodní vrstva bude tedy suchá, ale studit nás bude mokré bavlněné tričko. Toto je důležité hlavně ve chvíli, kdy se zastaví a odpočívá. Pokud k tomu ještě fouká vítr, naše tělo se ochladí rychleji a hrozí prochlazení. Spodní prádlo musí přesně obepínat tělo, zapomeňte na plandavé velikosti. Pokud si prádlo koupíte velké a bude na vás viset, nebude plnit svou funkci a vy jste vyhodili peníze naprosto zbytečně.
Druhá vrstva
Druhá vrstva je materiálově podobná vrstvě první, musí být nenasákavá a rychle schnout. Může to být rolák, mikina, triko. Úkolem druhé vrstvy je umožnit nám regulovat tělesnou teplotu, to znamená, že s ní můžeme nahradit třetí vrstvu, případně i první.
Třetí vrstva
Třetí vrstva zabezpečuje tepelnou izolaci. Tuto vrstvu nejčastěji tvoří „flísové“ materiály – fleece, PolarFleece nebo Polartec. Jsou to velmi kvalitní a teplé materiály, které nás skvěle zahřejí a velmi rychle schnou, ale vůbec nejsou odolné proti větru. Z fleeceového materiálu můžeme koupit např. bundu s Windstopperovou vrstvou, která nás před větrem spolehlivě ochrání. Tímto můžeme nahradit čtvrtou vrstvu.
Čtvrtá vrstva
Tato vrstva nás má chránit před větrem, proto při koupi bundy počítejme s předchozími vrstvami – musí nám zbýt dost místa. Vítr tělo ochlazuje a tím může snižovat vnímanou teplotu, proto nás tato vrstva musí spolehlivě ochránit, ale zároveň nesmí bránit předchozím vrstvám v odvodu potu a páry.
Pátá vrstva
Tato poslední vrstva chrání před deštěm. V tomto případě je látka opatřena speciální membránou (nejznámější je asi Gore-Tex), která nepustí vodu dovnitř, ale propustí vlhkost ven. Nepromokavost je udávána velikostí vodního sloupce – čím vyšší tím lepší. Při dnešní vyspělosti materiálů dokáže kvalitní bunda ochránit před větrem i deštěm zároveň.
Pamatujme, že:
- Pod bundu se nám musí pohodlně vejít předchozí vrstvy
- Bunda by měla mít co nejméně švů, dobrou vychytávkou jsou kapsy šité víš – umožní nám pohodlný vstup i se zapnutým bederním pásem
- Bunda by měla mít odvětrávání v podpaží pro možnost regulace teploty
- Kapuce by neměla omezovat výhled, dobře držet i ve větru a umožnit regulaci ve všech směrech
Do čeho obléknout pesana? Pohodlí psa je stejně důležité jako naše. Pokud psovi něco nesedí, těžko bude mít z výletu radost. Na výlet se pro psa hodí krátký tažný postroj např. typ Guard od Manmatu, existuje mnoho typů od různých značek. Je to takový, kde upínací očko je kousek za lopatkami. Je důležité, aby postroj psovi přesně sedl a NIKDE ho nedřel a to ani za mokra. Kvalitní postroje jsou vyrobeny z minimálně nasákavého materiálu a nenamrzají, zároveň nepoškozují srst psa. Pro krátkosrstého psa je vhodné pořídit postroj, který je určen přímo krátkosrstým plemenům. Tyto postroje jsou šité trochu jinak než klasické postroje a jsou uzpůsobeny na citlivou srst a kůži psa. Na výlety nechávám i obojek, v případě nouze, třeba při chůzi po silnici je na něm pes lépe ovladatelný. Co se týče botiček je na zvážení každého majitele. Pokud napadne sníh, psovi se půjde lépe v botičkách, stejně tak i po cestě s ostrými kameny, jaké jsou třeba v Krkonoších. Nejčastějším materiálem na výrobu botiček, je neopren. Je dostatečně silný, ale zároveň ohebný. Dále se také botičky vyrábí z tří vrstev textilu, vyztuženého molitanu či dalších speciálních materiálů. Na horších cestách tak nehrozí poranění tlapky, případně pokud se tak již stane, ránu ošetříme a schováme do botičky pro bezpečnější chůzi. Vodítko doporučuji dostatečně dlouhé, aby měl pes prostor třeba při přeskakování spadlých stromů nebo chůzi do kopce či lezení po skalnatých úsecích. Pokud má vodítko na jednom konci amortizér(pružnou gumu), máme tuto stranu vždy blíž k sobě, když potřebujeme pejska někam nasměrovat, nepřetahujeme se s gumou. Pokud to jde, nechejme psa běhat na volno. Jsou samozřejmě místa či situace, kdy to nejde.
Všechny potřebné věci dáme do batohu, kterému při výběru věnujeme dostatečnou pozornost. Na zádech musí sedět a při plném zatížení a seřízení, by se neměl ani hnout i při prudkých pohybech.
Dál přibalíme misku pro psa, granule či jiné psí jídlo, dostatek vody pro sebe i psa. Určitě nezapomeneme svačinu a nějakou čokoládu. Já osobně vždy (i v létě) balím pláštěnku, nůž, dostatek kapesníků a lékárničku. VŽDY si s sebou vezmeme mapu. I když jedeme do, pro nás, známé oblasti. V Krkonoších jsem potkala bandu turistů v teniskách (nic proti nim), kteří netušili, kudy se vrátit dolů odkud přišli. Mapa je důležitá, pokud se nám nebo našemu psovi něco stane a nejsme schopni si pomoci sami a je potřeba volat pomoc, bez mapy těžko nahlásíme svoji polohu. Pokud předpokládáme chůzi nebo jen návrat za tmy, přibalíme baterku či čelovku, nejlépe i nějaké světýlko pro psa a samozřejmě předem zkontrolujeme, zda opravdu svítí.